Ekonomia AI w świetle dokumentów
Dokładnie jedna firma z czołówki AI musi dziś pokazać swoje księgi — i nie jest to żadna z dwóch największych. Czerwcowe IPO SpaceX w 2026 roku wprowadziło jej segment AI, xAI, do rejestru SEC; OpenAI i Anthropic nigdy niczego nie złożyły. Oto co pokazują audytowane liczby — i dlaczego utrudniają one zarówno tezę byka, jak i tezę niedźwiedzia.
Co znajdziesz w artykule
- 01Jedno zgłoszenie, dwie czarne skrzynki
- 02Co pokazuje jedyna audytowana firma AI
- 03Analogia SpaceX, sprawdzona na SpaceX
- 04Wszystko inne pochodzi z przecieku
- 05Teza niedźwiedzia, oceniona
- 06Teza byka, oceniona
- 07Amortyzacja to zły argument
- 08Zmiana, której nikt nie kwestionuje
- 09Każda liczba w tym artykule, oceniona
- 10Co obserwować, wrzesień 2026 – marzec 2027
- 11Jak czytać to jako nabywca
- 12Konsultowane źródła
01 · Problem z dowodami
Jedno zgłoszenie, dwie czarne skrzynki
Pytanie, które wszyscy zadają o sztuczną inteligencję, ma naturę finansową, nie techniczną: czy kapitał wpompowywany w infrastrukturę AI faktycznie się zwróci? To rozsądne pytanie. W przeważającej części jest ono jednak argumentowane liczbami, których nie widział żaden audytor.
Zobaczmy, co faktycznie jest dostępne. OpenAI jest wyceniane na 852 mld USD. Anthropic jest raportowane na poziomie około 965 mld USD. Razem wyznaczają komercyjny front branży. Żadna z nich nigdy nie złożyła sprawozdania finansowego w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Wyszukiwanie w EDGAR, bazie zgłoszeń SEC, nie zwraca żadnego zarejestrowanego podmiotu pod żadną z tych nazw — nie chodzi o zero złożonych dokumentów rejestracyjnych, lecz o brak jakiegokolwiek podmiotu korporacyjnego. Każda liczba przychodów, każda liczba strat, każdy szacunek marży, o jakim czytano w odniesieniu do którejkolwiek z tych firm, pochodzi z przecieku, briefingu, aktualizacji dla inwestorów albo modelu zbudowanego przez kogoś spoza firmy.
Potem, w czerwcu 2026 roku, pojawił się jeden wyjątek.
Jeśli w tym kwartale kupujesz AI, z tego artykułu wynikają cztery rzeczy. Nie podpisuj wieloletnich zobowiązań compute typu take-or-pay — dokumenty omówione niżej pokazują dokładnie, jak wygląda takie zobowiązanie, gdy zmieniają się założenia dotyczące popytu. Budżetuj według kosztu na wykonane zadanie, a nie ceny za token, ponieważ workloady agentowe zużywają szacunkowo 5–30 razy więcej tokenów niż porównywalna interakcja czatowa. Sprawdź, kto finansuje Twojego dostawcę: 46 mld USD kapitału własnego i 879 mld USD zobowiązań zakupowych łączy dziś dostawców z ich własnymi klientami. I utrzymuj wiarygodny wariant awaryjny oparty na modelach open-weight, ponieważ realna do wykonania ścieżka migracji to jedyna prawdziwa dźwignia negocjacyjna przy odnowieniu umowy. Uzasadnienie i reszta — w sekcji 11 →
SpaceX wyceniło swoją pierwszą ofertę publiczną 12 czerwca 2026 roku na 135,00 USD za akcję i notowane jest dziś na Nasdaq pod symbolem SPCX. Ponieważ przejęło xAI w lutym 2026 roku, a xAI wcześniej wchłonęło X Corp, powstała w ten sposób spółka raportuje segment o nazwie AI. Ten segment podlega obowiązkom sprawozdawczym. Ma audytowany rachunek zysków i strat, ujawnioną linię nakładów inwestycyjnych, notę dezagregującą przychody, tabelę okresów użytkowania sprzętu oraz ujawnienia dotyczące transakcji z podmiotami powiązanymi.
Po raz pierwszy jedna firma AI działająca na skalę czołówki branży musi pokazać swoje księgi.
Teza tego artykułu. Debata o ekonomii AI nie jest przede wszystkim sporem o przyszłość. To spór prowadzony na liczbach o skrajnie różnej jakości dowodowej, w którym liczby audytowane, liczby z przecieków, zobowiązania warunkowe i artefakty księgowe są cytowane zamiennie i porównywane, jakby były tym samym rodzajem rzeczy. Gdy sprawdziliśmy najczęściej cytowane liczby względem dokumentów źródłowych, cztery z nich okazały się znaczyć coś istotnie innego niż to, co zwykle się im przypisuje — a błędy działają w obie strony. Jedyna audytowana firma AI pokazuje, że przychody rosną znacznie szybciej, niż dopuszczają niedźwiedzie, a intensywność kapitałowa w ogóle się nie poprawia, co jest gorsze, niż dopuszczają byki.
02 · Dowody, które są audytowane
Co pokazuje jedyna audytowana firma AI
SpaceX raportuje trzy segmenty: Space, Connectivity (Starlink) i AI. Dokument wprost definiuje ten trzeci: segment AI „includes our AI compute, Grok, and X”. Powstał, gdy SpaceX przejęło xAI ze skutkiem od 2 lutego 2026 roku — przy czym samo xAI przejęło wcześniej X Holdings 28 marca 2025 roku. Co istotne, dokument rozlicza to przejęcie jako reorganizację podmiotów pod wspólną kontrolą — Elon Musk kontrolował obie strony — i wprost stwierdza, że „no new goodwill or other intangible assets have been recorded”. Okresy poprzednie są retrospektywnie połączone według historycznych wartości bilansowych.
Praktyczna konsekwencja jest niezwykła i cenna: nie dostajemy jednego kwartału firmy AI. Dostajemy przekształconą, wieloletnią historię takiej firmy.
| Segment AI ($M) | FY2023 | FY2024 | FY2025 | H1 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Przychody | 2 961 | 2 620 | 3 201 | 3 379 |
| Strata operacyjna | (3 973) | (1 561) | (6 355) | (3 726) |
| Nakłady inwestycyjne | 463 | 5 633 | 12 727 | 23 551 |
| Amortyzacja | 1 180 | — | 3 568 | 3 378 |
Zanim pójdziemy dalej, zwróć uwagę na linię straty operacyjnej: gwałtownie zawęziła się w FY2024, do 1 561 mln USD, po czym w FY2025 wzrosła czterokrotnie do 6 355 mln USD. To nie jest firma stabilnie zbliżająca się do progu rentowności, ani stabilnie się zapadająca. To firma, której baza kosztowa zmieniła kształt w momencie, gdy ruszyły nakłady inwestycyjne.
Czytając samą linię przychodów, można by wywnioskować, że ta firma AI urosła z 2 961 mln USD do 3 201 mln USD w ciągu dwóch lat — marnie, jak na segment pochłaniający tyle kapitału. Taki odczyt byłby błędny, a sam dokument mówi dlaczego. Zgodnie z dezagregacją przychodów wymaganą przez ASC 606, segment AI rozpada się na dwie bardzo różne firmy.
| Przychody segmentu AI wg typu ($M) | FY2023 | FY2024 | FY2025 |
|---|---|---|---|
| Reklama | 2 323 | 1 728 | 1 844 |
| AI Solutions & Infrastructure | 638 | 892 | 1 357 |
| Segment AI razem | 2 961 | 2 620 | 3 201 |
W FY2025 57,6% przychodów segmentu „AI” stanowiła reklama — biznes reklamowy platformy X, wciąż poniżej poziomu z 2023 roku wynoszącego 2 323 mln USD. Właściwy biznes AI zarobił 1 357 mln USD. Wobec 12 727 mln USD nakładów inwestycyjnych daje to 9,4× nakładów inwestycyjnych na dolara przychodu z AI, a nie 3,98×, które wychodzi z podzielenia nakładów przez sumę segmentu.
To pojedynczo najważniejsza rzecz w tym dokumencie i nie jest to błąd prasowy. To po prostu skutek cytowania sumy segmentu bez leżącej pod nią noty dezagregującej.
Teraz druga połowa, równie ważna i wskazująca w przeciwną stronę. Śródroczny dokument pokazuje, że skład segmentu odwraca się, i to szybko.
| ($M) | Q2 2025 | Q2 2026 | H1 2025 | H1 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Reklama | 426 | 367 | 870 | 710 |
| AI Solutions & Infrastructure | 311 | 2 194 | 595 | 2 669 |
| Segment AI razem | 737 | 2 561 | 1 465 | 3 379 |
Przychody z AI wzrosły 7,1× rok do roku w drugim kwartale, z 311 mln USD do 2 194 mln USD. Segment odwrócił proporcje — z 58% reklamy w FY2025 do 79% właściwego przychodu z AI w pierwszej połowie 2026 roku. Backlog spółki wzrósł z 28 377 mln USD na koniec grudnia 2025 roku do 47 461 mln USD na 30 czerwca 2026 roku — wzrost o 67% w sześć miesięcy, z czego 56% ma zostać rozpoznane w ciągu roku. Reklama tymczasem wciąż się kurczyła.
Każdy, kto twierdzi, że popyt na usługi AI jest iluzoryczny, musi wytłumaczyć siedmiokrotny wzrost przychodów w audytowanym dokumencie. To nie jest ankieta, prognoza ani briefing. To liczba podpisana przez audytora z Wielkiej Czwórki.
A jednak.
Wskaźnik się nie poprawił. FY2025: 12 727 mln USD nakładów wobec 1 357 mln USD przychodu z AI, czyli 9,4×. Pierwsza połowa 2026 roku: 23 551 mln USD nakładów wobec 2 669 mln USD przychodu z AI, czyli 8,8×. Przychody odbiły się spektakularnie, a nakłady inwestycyjne odbiły się równie mocno. Segment wydał na kapitał więcej w sześć miesięcy niż w poprzednich dwóch latach razem wziętych. Cokolwiek to jest, na pewno nie jest to jeszcze biznes zbliżający się do samofinansowania — ale nie jest to też biznes bez klientów.
Warto wprost nazwać tę trajektorię, bo nie jest to linia prosta. W FY2023 segment wydawał 0,73 USD kapitału na dolara przychodu z AI. W FY2024 było to już 6,32 USD, w FY2025 9,38 USD, a w pierwszej połowie 2026 roku 8,82 USD. Intensywność kapitałowa nie rosła stopniowo; skoczyła o rząd wielkości w jednym roku i tam pozostała.
Obie strony muszą się z tym zmierzyć. Teza niedźwiedzia, że popyt na AI jest fikcją, nie przetrwa wzrostu przychodów o 7,1×. Teza byka, że skala przynosi dźwignię operacyjną, nie przetrwa intensywności kapitałowej, która ledwie drgnęła, podczas gdy przychody poczwórniały.
03 · Analogia, sprawdzona
Analogia SpaceX, sprawdzona na SpaceX
SpaceX od dekady służy jako standardowa riposta wobec sceptycyzmu co do nakładów inwestycyjnych. Argument jest znany: poważni ludzie mówili, że rakiety wielokrotnego użytku to fantazja, a szerokopasmowy internet satelitarny to studnia bez dna, i się mylili, więc dzisiejsi sceptycy infrastruktury AI prawdopodobnie też się mylą. Neil Armstrong i Gene Cernan zeznawali przed Kongresem przeciwko komercyjnym lotom kosmicznym. Menedżer Arianespace nazwał wielokrotne użycie „marzeniem”. Firma niemal zbankrutowała w 2008 roku po trzech kolejnych porażkach Falcona 1, uratowana przez kontrakt cargo z NASA wart 1,6 mld USD.
Ta analogia jest dziś testowalna, ponieważ firma, która się nią posługuje, składa sprawozdania finansowe. I na własnych liczbach nie potwierdza zastosowania, do jakiego się ją wykorzystuje.
| FY2025 ($M) | Connectivity (Starlink) | Segment AI |
|---|---|---|
| Przychody | 11 387 | 3 201 (z czego AI: 1 357) |
| Dochód operacyjny | +4 423 | (6 355) |
| Nakłady inwestycyjne | 4 178 | 12 727 |
| Nakłady ÷ przychody | 0,37× | 3,98× (9,4× względem przychodu z AI) |
| Marża operacyjna | 38,8% | ujemna |
Segment, na który wszyscy wskazują jako na potwierdzenie tezy — Starlink — działa przy intensywności kapitałowej 0,37× i marży operacyjnej 38,8%. Dojście do tego zajęło mniej więcej dwie dekady: SpaceX założono w 2002 roku, a Starlink osiągnął próg rentowności przepływów pieniężnych około 2023 roku — kamień milowy podany przez kierownictwo firmy, a nie ujawniony w dokumencie, ponieważ SpaceX było wtedy spółką prywatną. Segment AI w tej samej firmie, w tym samym dokumencie, działa przy intensywności kapitałowej dziesięcio- do dwudziestopięciokrotnie wyższej, w zależności od tego, którą linię przychodów się bierze, i traci pieniądze mimo skali.
Nie da się powoływać na SpaceX jako argument, że wysokie nakłady inwestycyjne na AI się zwrócą, ponieważ własne księgi SpaceX mówią, że część, która się zwróciła, w niczym nie przypomina części AI. Jeśli już, dokument oferuje lekcję odwrotną: rozbudowa, która się udała, była stosunkowo lekka kapitałowo, zajęła dwadzieścia lat i była prowadzona przez firmę, która po drodze niemal upadła.
Trzy dalsze ujawnienia w tych samych dokumentach zasługują na więcej uwagi, niż dotąd otrzymały.
Finansowanie sprzętu z podmiotem powiązanym na 13,3 mld USD
Dokumenty ujawniają leasing sprzętu zawarty w październiku 2025 roku i zmieniony w listopadzie 2025 roku z Valor Equity Partners — której założyciel i dyrektor inwestycyjny, Antonio Gracias, zasiada w radzie SpaceX — obejmujący sprzęt infrastruktury AI. Transakcja jest rozliczana jako failed sale-leaseback, czyli księgowy wniosek, że transakcja jest w istocie finansowaniem, a nie sprzedażą. Zaksięgowany dług wynosił 455 mln USD w części krótkoterminowej i 4 052 mln USD w części długoterminowej na 31 grudnia 2025 roku. Sześć miesięcy później, na 30 czerwca 2026 roku, było to 2 039 mln USD krótkoterminowo i 11 290 mln USD długoterminowo — łącznie około 13,3 mld USD. Sam koszt odsetkowy w drugim kwartale wyniósł 327 mln USD.
To ma znaczenie wykraczające poza jedną firmę. Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) ostrzegał w swoim Quarterly Review z marca 2026 roku przed „ukrytym zadłużeniem” — „zobowiązaniami, które ekonomicznie przypominają dług, ale w dużej mierze pozostają poza bilansem korporacyjnym”. Oto nazwany, audytowany, skwantyfikowany przykład dokładnie tego wzorca — sprzęt GPU sfinansowany przez wehikuł powiązany z członkiem rady nadzorczej, w skali, która potroiła się w sześć miesięcy.
Klif take-or-pay w 2027 roku
Jeden z czynników ryzyka stwierdza: „We have non-cancellable, multi-year capacity commitments to cloud compute providers, requiring payment regardless of usage”. Nota dotycząca zobowiązań umownych kwantyfikuje je na 31 grudnia 2025 roku łącznie na 25 451 mln USD — 2 720 mln USD przypadające na 2026 rok, 21 476 mln USD na 2027 rok, 1 250 mln USD na 2028 rok i niemal nic później. Osiemdziesiąt cztery procent zobowiązania przypada na jeden rok i jest płatne niezależnie od tego, czy moce zostaną wykorzystane.
Czynnik ryzyka dotyczy energii i wody, nie chipów
Znaczna część tezy niedźwiedzia dotyczy przestarzałości chipów. Warto więc odnotować, co faktycznie mówi jedyna firma prawnie zobowiązana do ujawnienia swoich ryzyk AI. Nie ma tam czynnika ryzyka związanego z przestarzałością GPU. Operatywny nagłówek dotyczy „the availability of power, water, AI processors, and other critical components”, a pierwsze zdanie brzmi: „Our ability to scale our data center infrastructure, which supports our AI segment, is increasingly constrained by the availability of power and water at economically feasible prices, long lead times, availability of materials, and changing regulatory requirements”.
Wiążącym ograniczeniem, według jedynego podmiotu, który musi je nazwać, jest infrastruktura fizyczna. Nie amortyzacja.
Dokumenty ujawniają też koncentrację klientów, bez podawania ich nazw. „Customer B”, którego przychód „relates to the AI segment”, odpowiadał za 19,5% skonsolidowanych przychodów w Q2 2026, wobec mniej niż 10% rok wcześniej. Jedna piąta przychodów grupy zależy dziś od jednego, niewymienionego z nazwy kontrahenta AI.
Dla porządku: całkowity dług wzrósł z 22 049 mln USD na 31 grudnia 2025 roku do 38 433 mln USD na 30 czerwca 2026 roku — niemal podwojenie w sześć miesięcy, w trakcie których firma pozyskała też z IPO około 74,4 mld USD wpływów. Skumulowany deficyt wyniósł 41 852 mln USD na 30 czerwca 2026 roku. Transakcje z podmiotami powiązanymi obejmują też zakupy Tesla Megapack za 506 mln USD i Cybertrucków za 131 mln USD w FY2025, kolejne 295 mln USD Megapacków w drugim kwartale 2026 roku, oraz 1 421 mln USD akcji zwykłych odkupionych od obecnych i byłych pracowników przez trust Elona Muska w trakcie 2025 roku.
04 · Problem pochodzenia
Wszystko inne pochodzi z przecieku
Poza tym jednym dokumentem jakość dowodowa się załamuje. Oto liczby, które napędzają publiczną debatę, wraz z tym, czym one faktycznie są.
| Liczba | Czym faktycznie jest | Źródło i data |
|---|---|---|
| Roczny run-rate przychodów OpenAI 40 mld USD | Memo wewnętrzne, ujawnione w mediach | Bloomberg, 13 Aug 2026 |
| Wycena OpenAI 852 mld USD przy rundzie 122 mld USD | Potwierdzone przez spółkę | Bloomberg oraz openai.com, 31 Mar 2026 |
| OpenAI, tender pracowniczy 7 mld USD przy tej samej wycenie | Potwierdzone przez spółkę | Bloomberg, 10 Aug 2026 |
| Spalanie gotówki OpenAI w Q1 2026: 3,7 mld USD | Wyciekłe dokumenty dla akcjonariuszy | The Information, 2026 |
| Run-rate Anthropic 65 mld USD | Aktualizacja dla inwestorów, ujawniona w mediach | Bloomberg, 17 Aug 2026 |
| Anthropic, runda Series G, 30 mld USD przy 380 mld USD | Ogłoszenie spółki | anthropic.com, 12 Feb 2026 |
| Wycena Anthropic 965 mld USD, poufne S-1 | Doniesienia medialne; niemożliwe do publicznej weryfikacji | różne źródła, od 1 Jun 2026 |
| Spalanie gotówki xAI 1 mld USD miesięcznie | Ujawnione w mediach; dziś ma już 14 miesięcy | Bloomberg, 17 Jun 2025 |
| Wycena Mistral 20 mld USD | W trakcie negocjacji. Niesfinalizowane. | Bloomberg, 12 Jun 2026 |
Żadna z pierwszych ośmiu pozycji nie jest nieuczciwa. Kilka pochodzi bezpośrednio od samych firm. Ale żadna nie jest audytowanym sprawozdaniem finansowym, a poufne zgłoszenie S-1 z definicji nie jest publicznie weryfikowalne — proszony jesteś o zaakceptowanie doniesienia, że istnieje dokument, którego nie możesz przeczytać.
Powód, dla którego to ma znaczenie, nie jest abstrakcyjny. Gdy sprawdziliśmy najczęściej cytowane w tej debacie liczby względem dokumentów źródłowych, cztery z nich okazały się znaczyć coś istotnie innego niż znaczenie, jakie noszą w obiegu. Trzy zawyżają; jedna zaniża.
1. „Strata $39 billion” OpenAI to w większości niegotówkowe obciążenie księgowe
Strata netto OpenAI wg GAAP za FY2025 na poziomie mniej więcej 38,5–39 mld USD jest prawdziwa i została zweryfikowana przez Financial Times na podstawie dokumentów. Zawiera ona jednak jednorazowe niegotówkowe obciążenie w wysokości około 41,5 mld USD, wynikające z konwersji organizacji non-profit w public benefit corporation. Według FT bazowa strata gotówkowa wynosi mniej więcej 8 mld USD. Nagłówkowa liczba jest rutynowo używana jako dowód katastrofalnego spalania gotówki. Nie jest to liczba spalania gotówki. Osobno raportowane spalanie gotówki — 3,7 mld USD w pierwszym kwartale 2026 roku — to liczba, która faktycznie mówi o spalaniu, i jest wystarczająco duża sama w sobie.
Warto odnotować pewną ironię. Dokumenty zweryfikowane przez FT zostały pozyskane przez Eda Zitrona, najbardziej znanego niedźwiedzia w tej debacie. Korekta najczęściej cytowanej liczby tezy niedźwiedzia wyszła z własnego dziennikarstwa tezy niedźwiedzia.
2. „$105 billion dla OpenAI” od Nvidii to nie inwestycja
W sierpniu 2026 roku podano, że Nvidia zabezpiecza 105 mld USD finansowania dla centrum danych OpenAI w Pike County w stanie Ohio. To warunkowa gwarancja wartości rezydualnej wspierająca zobowiązania leasingowe, ujawniona w dokumencie SEC. To nie jest wydatek gotówkowy ani kapitał własny. Faktyczna inwestycja gotówkowa Nvidii w OpenAI wynosi 1,5 mld USD. Nagłówek zawyża zaangażowaną gotówkę mniej więcej siedemdziesięciokrotnie. To, czy warunkowa gwarancja na 105 mld USD jest bardziej, czy mniej niepokojąca niż inwestycja na 105 mld USD, to uczciwe pytanie — ale to inne pytanie, i nie da się go zadać, dopóki te dwie rzeczy są mylone.
3. Przychody segmentu AI SpaceX to w 58% reklama
Omówione powyżej. Cytowanie sumy segmentu na poziomie 3 201 mln USD jako przychodu z AI zawyża wielkość biznesu AI 2,4 times dla FY2025. W przeciwieństwie do pozostałych, to błąd wyłącznie czytelnika: dezagregacja jest tam wprost, w nocie.
4. Microsoft nie obciął nakładów inwestycyjnych — przeklasyfikował je
Ten przypadek działa w drugą stronę. Prognoza nakładów inwestycyjnych Microsoftu na rok kalendarzowy 2026 przesunęła się z mniej więcej 190 mld USD do mniej więcej 175 mld USD, co powszechnie odczytano jako wycofywanie się. Nie o to chodziło. Firma wydłużyła okres użytkowania budynków centrów danych i biurowych — nie serwerów — z 15 do 25 lat, ze skutkiem od FY2027, wraz z przeklasyfikowaniem niektórych leasingów finansowych na leasingi operacyjne. Mechaniczny efekt to przesunięcie wydatków poza raportowaną linię nakładów inwestycyjnych. Fizyczna rozbudowa nie skurczyła się o 15 mld USD. Każdy, kto odczytuje to jako dowód wycofywania się hiperskalerów, błędnie zinterpretował zmianę księgową.
Wzorzec. Trzy z czterech błędnych odczytów wyolbrzymiają dramatyzm, a jeden go zmniejsza. To nie jest tendencyjność w jedną stronę; to ogólna niezdolność do odróżnienia straty netto wg GAAP od spalania gotówki, gwarancji warunkowej od inwestycji, sumy segmentu od linii przychodów oraz przeklasyfikowania księgowego od decyzji o wydatkach. To nie są subtelne rozróżnienia. To pierwsze cztery rozróżnienia, jakich uczy się analityka finansowego.
Jeszcze jedna uwaga o maszynerii kapitału prywatnego. OpenAI publicznie ostrzegało, że inwestorzy powinni być „extremely cautious of any firm that purports to have access to OpenAI equity, including through an SPV”, ponieważ nie prowadzi żadnego oficjalnego programu wtórnego. Tymczasem detaliczne wehikuły oferujące pośrednią ekspozycję na te firmy — w tym fundusz zamknięty Destiny Tech100 — notowane były z dużymi premiami wobec własnej deklarowanej wartości aktywów netto. Odkrywanie ceny w tej klasie aktywów nie jest jedynie nieprzejrzyste; jego części są aktywnie zniekształcane.
05 · Teza przeciw, w najmocniejszej wersji
Teza niedźwiedzia, oceniona
Najbardziej systematycznym niedźwiedziem jest Ed Zitron, argumentujący od czasu „The Subprime AI Crisis” (wrzesień 2024) że rozbudowa wymaga przychodów od klientów końcowych, których nie ma, że pozór popytu jest wytwarzany przez transakcje kołowe, w których dostawcy finansują własnych klientów, a rozładowanie rozprzestrzenia się przez kredyt, który to sfinansował. W „The AI Demand Bubble” (4 sierpnia 2026) oszacował wymaganą wielkość na 2–3 bln USD rocznego przychodu AI do 2030 roku. Bilans jest mieszany — ale centralna teza strukturalna utrzymała się lepiej, niż przyznają jego krytycy.
Co się potwierdziło
Kołowe finansowanie jest już udokumentowane przez instytucje oficjalne. Twierdzenie najczęściej odrzucane jako spiskowe zostało skwantyfikowane w working paper BIS: 46 mld USD bezpośredniego kapitału własnego obok 879 mld USD wieloletnich zobowiązań zakupu compute, łączących producentów chipów, hiperskalerów, laboratoria i neochmury — zestawione na podstawie dokumentów SEC, nie spekulacji. Struktury są udokumentowane: udział kapitałowy Nvidii w OpenAI, CoreWeave i xAI; warrant AMD dający OpenAI prawa do mniej więcej 10% AMD, nabywane wraz z każdym wdrożonym gigawatem; zobowiązanie take-or-pay Nvidii do wykupu niesprzedanych mocy CoreWeave do kwietnia 2032 roku; opisana wyżej gwarancja wartości rezydualnej. Pieniądze wypływają od producenta chipów, wracają jako zamówienie zakupowe klienta i są rozpoznawane jako przychód.
Skala strat nie została wyolbrzymiona. 3,7 mld USD spalonej gotówki w jednym kwartale, w czasie, gdy firma była publicznie przedstawiana jako zbliżająca się do samowystarczalności.
Przecena dla przedsiębiorstw faktycznie nastąpiła. Warstwy priorytetowe wymagające z góry gwarancji przepustowości, zaostrzone darmowe warstwy zarówno u OpenAI, jak i Google, oraz dopłaty za długi kontekst na poziomie mniej więcej dwukrotności ceny cennikowej.
Co się nie utrzymało
Prognoza dotycząca Anthropic była błędna, i to z dużym marginesem. Zitron przywoływał mniej więcej 4 mld USD rocznych przychodów wobec 3 mld USD oczekiwanych strat, jako firmę, która nie jest w stanie dorosnąć do swoich kosztów. Raportowany run-rate wzrósł z około 9 mld USD pod koniec 2025 roku do 65 mld USD do lipca 2026 roku. To przecieki, nie audyty, ale kierunek nie budzi wątpliwości, i nie jest to kierunek, którego wymagała ta teza.
Teza o stagnacji możliwości modeli się nie utrzymała. Kwietniowa (2026) riposta Kelsey Piper w The Argument: „AI progress from 2024 to 2026 has been much faster than 2022 to 2024”. Słusznie wychwytuje ona też argumenty przedstawiane w formie „while I don't have proof, I would bet…”, stojące obok twierdzeń udokumentowanych, bez zaznaczenia tego rozróżnienia.
Moment kolapsu jest niesfalsyfikowany, nie potwierdzony. Prognozy, że OpenAI wyczerpie gotówkę do 2027 roku i wywoła kaskadę, to prognozy. Ten artykuł nie ocenia prognoz przed nadejściem ich daty testu.
06 · Teza za, w najmocniejszej wersji
Teza byka, oceniona
W najmocniejszej wersji: popyt jest realny, rośnie szybciej niż jakakolwiek kategoria oprogramowania dla przedsiębiorstw w historii, a kapitał to nie zakład o przełom badawczy, lecz odpowiedź na popyt, który już istnieje i którego obecnie nie da się obsłużyć.
Co jest udokumentowane
Wzrost przychodów jest nadzwyczajny, a w jednym przypadku audytowany. Wzrost segmentu AI SpaceX o 7,1× rok do roku w Q2 2026 znajduje się w dokumencie. Raportowane przejście Anthropic z mniej więcej 9 mld USD do 65 mld USD run-rate w dwanaście miesięcy oraz raportowane 40 mld USD OpenAI to przecieki — ale trzy niezależne trajektorie wskazujące w tym samym kierunku to dowód, nawet jeśli każda z osobna jest nieaudytowana.
Ceny za porównywalne możliwości gwałtownie spadły. Warstwa Opus Anthropic przeszła z 15 USD i 75 USD za milion tokenów wejściowych i wyjściowych do 5 USD i 25 USD — cięcie o dwie trzecie przy tej samej klasie możliwości, opublikowane na własnej stronie cennikowej firmy. To nie szacunek; to cennik.
Inferencja wyprzedziła trening. Gartner wskazuje rok 2026 jako pierwszy, w którym wydatki na inferencję (23,3 mld USD) przekraczają wydatki na trening (19 mld USD). Teza kapitałowa przestała zależeć od kolejnego cyklu treningowego, a zaczęła zależeć od obsługi popytu, który już istnieje.
Efektywność sprzętu szybko rośnie. MLPerf pokazuje Blackwell osiągający do 4× wydajności inferencji Hopper i mniej więcej 2× wydajności na dolara przy dużych modelach. Stanowisko Nvidii, że CUDA utrzymuje produktywność zainstalowanej bazy daleko poza jej okresem księgowym, przy A100 „mission-capable” od 2020 roku aż do 2029 roku, potwierdza fakt, że CoreWeave kontraktuje moce A100 aż do 2029 roku.
Gdzie opiera się na szacunku, a nie na ujawnieniu
Marża to najsłabsze ogniwo. Szacunek Gavina Bakera na poziomie 60–70% marży brutto na inferencji to szacunek, i to leżący wyraźnie powyżej alternatyw: ICONIQ podaje marże brutto firm AI-native na poziomie blisko 52% w 2026 roku wobec 41% w 2024 roku, a lutowa (2026) analiza Bessemer podaje 50–60% wobec 80–90% dla tradycyjnego oprogramowania. Nikt poza tymi firmami tego nie wie, bo żadna z nich tego nie ujawnia. Kontekst tego, jakie marże normalnie mają firmy software'owe i jak modele cenowe AI od nich odbiegają, znajduje się w naszym playbooku cennikowym SaaS. Ujęcie Marca Andreessena, że prawa skalowania czynią nakłady inwestycyjne „a known function, not a research bet”, to twierdzenie o przyszłości wypowiedziane z pewnością pomiaru.
Ben Thompson jest tu użytecznym barometrem: „we've obviously crossed the line into bubble territory” w listopadzie 2025 roku, odwrócone do „I don't think we're in a bubble” do marca 2026 roku. Tak właśnie wygląda aktualizowanie poglądów, i to uczciwy wskaźnik tego, jak daleko przesunęły się dowody w dziewięć miesięcy.
Pułapka zużycia tokenów. Spadające ceny za token nie oznaczają spadających kosztów na wynik. Modele rozumujące i workflowy agentowe zużywają szacunkowo 5–30× więcej tokenów na zadanie niż porównywalna tura czatu. Wdrożenie systemów wieloagentowych przez AT&T podobno podniosło zużycie z mniej więcej 8 billion do 27 billion tokenów dziennie. Cięcie ceny o 67% wobec 10× wzrostu wolumenu to wzrost kosztu. Obie strony powołują się na krzywą cenową; żadna nie może zrobić tego bez zastrzeżeń.
07 · Argument, który chybia
Amortyzacja to zły argument
Najbardziej techniczny front tej debaty dotyczy tego, jak szybko powinny być odpisywane GPU. W listopadzie 2025 roku Michael Burry argumentował, że hiperskalerzy zaniżają amortyzację, wydłużając okresy użytkowania poza ekonomiczną rzeczywistość, szacując skumulowane zawyżenie na 176 mld USD w latach 2026–28, przy czym zyski Oracle miałyby być zawyżone o około 27%, a Meta o około 21% do 2028 roku. Nazwał to „one of the more common frauds of the modern era”.
To twierdzenie, w tej formie, nie przetrwa konfrontacji z dokumentami.
| Firma | Zmiana | Data wejścia w życie | Ujawniony wpływ |
|---|---|---|---|
| Microsoft | Serwery 4 → 6 lat | FY2023 | +3,7 mld USD zysku netto FY23 |
| Alphabet | Serwery 4 → 6, sieć 5 → 6 lat | Jan 2023 | −3,4 mld USD amortyzacji FY23 |
| Amazon | Serwery 3 → 4, potem 4 → 5, potem podzbiór 5 → 6 | 2020, 2022, 2024 | −3,2 mld USD amortyzacji w 2024 |
| Amazon | Podzbiór 6 → 5 lat (skrócenie) | 1 Jan 2025 | +1,4 mld USD amortyzacji, −1,0 mld USD zysku netto |
| Meta | Wydłużone do 5,5 roku | Jan 2025 | −2,9 mld USD amortyzacji FY25 |
Rozstrzygający jest czwarty wiersz. W styczniu 2025 roku Amazon skrócił okres użytkowania podzbioru swoich serwerów, kosztem 1,4 mld USD dodatkowej amortyzacji i 1,0 mld USD zysku netto, wprost „due to the increased pace of technology development, particularly in the area of artificial intelligence and machine learning”. Firma zawyżająca zyski poprzez politykę amortyzacyjną nie bierze dobrowolnie na klatę miliarda dolarów i nie tłumaczy dlaczego we własnej nocie księgowej.
Riposta Christophera Tsaia dopełnia resztę argumentacji: wydłużenia miały miejsce w większości w latach 2020–2022, zanim nastąpił skok nakładów inwestycyjnych na AI, który rzekomo je motywował; żaden hiperskaler nigdy nie stosował dwu- do trzyletniego okresu użytkowania serwerów; każda zmiana jest ujawniona w Form 10-K i audytowana przez firmę z Wielkiej Czwórki; a wzrost amortyzacji Meta o 88% przy wzroście nakładów inwestycyjnych o 132% to arytmetyka młodej bazy aktywów, nie manipulacji.
Ale wniosek byka też się nie trzyma
To, że GPU pozostają fizycznie produktywne, jest dobrze udokumentowane. CoreWeave ma zakontraktowane moce A100 aż do 2029 roku, dziewięć lat po premierze tego chipu. Pakiet kontraktów H100 przedłużono przy mniej więcej 95% pierwotnej ceny. Stanowisko Jensena Huanga, że zainstalowana baza pozostaje użyteczna przez większą część dekady, znajduje potwierdzenie w tych obserwacjach.
Czego to wszystko nie adresuje, to ile GPU zarabia w trakcie swojego okresu życia. Stawki wynajmu w chmurze dla mocy H100 spadły z mniej więcej 8 USD za godzinę przy premierze w 2023 roku do przedziału 1,70–2,85 USD w dołku z 2025 roku, po czym odbiły do około 2,35 USD do marca 2026 roku. Celowo etykietujemy to jako szacunek konsensusu rynkowego, a nie pomiar: ceny spot GPU nie są nigdzie zgłaszane. Żaden regulator ich nie zbiera. Trackery cenowe, które je publikują, zgadzają się co do kierunku i różnią się co do poziomu.
Luka pomiarowa. Pytanie, które rozstrzygnęłoby spór o amortyzację — ile zarabia jednostka compute AI w trakcie swojego okresu eksploatacji, i czy ten strumień spada szybciej, niż jest odpisywany? — nie da się obecnie odpowiedzieć na podstawie danych publicznych. Ani Burry, ani jego krytycy nie mogą tego rozstrzygnąć, ponieważ ten input nie istnieje w żadnym dokumencie. Sześcioletni okres księgowy dla aktywa, którego stawka godzinowa mogła spaść o dwie trzecie, a potem częściowo się odbudować, nie jest ani ewidentnie konserwatywny, ani ewidentnie agresywny. Z konstrukcji jest nieaudytowany.
Pouczający jest jedyny dokument, który faktycznie dzieli bazę aktywów. SpaceX ujawnia serwery i sprzęt sieciowy na poziomie 5–6 lat oraz infrastrukturę centrów danych na poziomie 20–25 lat — krótko- i długożyciową połowę, o których wszyscy inni dyskutują jedynie jakościowo. Microsoft stwierdził, że mniej więcej dwie trzecie jego nakładów inwestycyjnych trafia do aktywów krótkożyciowych, a jedna trzecia do długożyciowych. Poza tymi dwoma ujawnieniami podział ten nie jest publiczny dla żadnego znaczącego operatora.
Krótko mówiąc, spór toczy się o niewłaściwą zmienną. Przestarzałość fizyczna jest mierzalna i nie zachodzi w tempie zakładanym przez niedźwiedzia. Przestarzałość ekonomiczna to prawdziwe ryzyko i w ogóle nie jest mierzona.
08 · Mierzalna zmiana
Zmiana, której nikt nie kwestionuje
Odłóżmy na bok pytanie, czy AI się zwróci. W 2026 roku wydarzyło się coś innego, co nie jest kwestią opinii, jest widoczne w każdym istotnym raporcie wyników i zmieniło profil ryzyka tej rozbudowy niezależnie od tego, kto ma rację co do samej technologii.
Nakłady inwestycyjne na AI przestały być finansowane z operacyjnych przepływów pieniężnych.
Poszczególne liczby, wszystkie z pierwotnych źródeł: Alphabet zaraportował wolne przepływy pieniężne na poziomie −5,9 mld USD w Q2 2026 przy nakładach inwestycyjnych 44,9 mld USD. Wolne przepływy pieniężne Meta wyniosły 784 mln USD, w dół o 91% rok do roku. Rok podatkowy 2026 Oracle zamknął się z 32,0 mld USD operacyjnych przepływów pieniężnych wobec 55,7 mld USD nakładów inwestycyjnych — wolne przepływy pieniężne na poziomie −23,7 mld USD. Operacyjne przepływy pieniężne Amazona za dwanaście miesięcy kroczących, 148,5 mld USD, niemal dokładnie zrównały się z nakładami inwestycyjnymi 147,3 mld USD. Jedynie Microsoft zachowuje realny margines.
Prognozy sugerują, że ta luka raczej się poszerza niż zamyka: Alphabet podniósł prognozę nakładów inwestycyjnych na FY2026 do 195–205 mld USD, Amazon do około 220 mld USD, Meta do 130–145 mld USD, a Oracle wskazał na mniej więcej 70 mld USD netto wypływu gotówki na FY2027.
Skąd bierze się różnica
Z długu, i ze struktur, które nie są ewidentnie długiem. BIS odnotował emisję obligacji hiperskalerów brutto powyżej 100 mld USD w 2025 roku, w większości o terminach zapadalności powyżej pięciu lat, oraz prognozował wzrost podaży netto o 30–50% na początku 2026 roku. Goldman Sachs spodziewa się, że duże firmy technologiczne będą finansować ponad jedną trzecią inwestycji w AI długiem do 2027 roku.
Obok niego znajduje się kategoria, którą BIS nazywa „shadow borrowing” — w jego słowach, „obligations that are economically akin to debt but largely reside outside corporate balance sheets”. Kanonicznym przykładem jest centrum danych Hyperion należące do Meta: finansowanie dłużne na poziomie mniej więcej 27 mld USD w wehikule w 80% należącym do funduszy zarządzanych przez Blue Owl i w 20% do Meta. Moody's oszacował łączne niezdyskontowane przyszłe zobowiązania leasingowe pięciu hiperskalerów na 969 mld USD na koniec 2025 roku, z czego 662 mld USD dotyczyło leasingów jeszcze nierozpoczętych — a więc jeszcze nieujętych w bilansie. Kredyt prywatny finansuje bezpośrednio pod zastaw GPU — facylita na 2,4 mld USD prowadzona przez Blue Owl dla IREN, pożyczka Pimco i Blue Owl na 1,4 mld USD dla Nscale — a papiery wartościowe zabezpieczone aktywami centrów danych urosły z około 4 mld USD pozostających w obiegu w 2020 roku do mniej więcej 61 mld USD, przy czym Moody's przyznał w lutym 2026 roku pierwszy rating AAA dla sekurytyzacji centrum danych.
Rynki kredytowe wyceniają tę koncentrację. Credit default swapy CoreWeave sięgnęły mniej więcej 855 punktów bazowych pod koniec lipca 2026 roku — co przy standardowych założeniach odzysku implikuje coś bliskiego 50% skumulowanego pięcioletniego prawdopodobieństwa niewypłacalności. To cena rynkowa, nie opinia, i dotyczy firmy, której zakontraktowany backlog wynosił 99,4 mld USD, a dług jest zabezpieczony w istotnej mierze na GPU.
Sektor oficjalny przestał się asekurować
To najmocniejszy dowód w całej debacie, w dużej mierze nieobecny w jej popularnej wersji. Cztery instytucje bez interesu komercyjnego opublikowały już następujące ustalenia:
| Instytucja | Publikacja | Ustalenie |
|---|---|---|
| Rezerwa Federalna | Financial Stability Report, May 2026 | Premia za ryzyko akcji „remained near a 20-year low” |
| Bank Anglii | FPC, July 2026 | Modelowy „45% fall in the US equity market over six quarters” przenosi się na „a 2.2 percentage point fall in” PKB Wielkiej Brytanii |
| MFW | GFSR, April 2026 | Oczekuje się, że hiperskalerzy odpowiedzą za 70% prognozowanych 3,4 bln USD nakładów inwestycyjnych związanych z AI do 2029 roku; kołowe finansowanie „heightens concerns of systemic spillovers” |
| BIS | Quarterly Review, March 2026; Working Paper 1367, July 2026 | „Shadow borrowing” — zobowiązania przypominające dług, trzymane poza bilansem korporacyjnym — oraz rosnące spready CDS, „especially for hyperscalers with lower credit ratings”; modeluje nadinwestycje na poziomie około 1,5× poziomu efektywnego, „rising to around three times where demand is less elastic” |
A historyczne ujęcie, z marcowej (2026) pracy Stijna Van Nieuwerburgha z Columbia, mówi, że ta rozbudowa jest, w relacji do gospodarki, większa niż jakakolwiek z jej zwyczajowych analogii:
Ta sama praca odnotowuje, że „in the fourth quarter of 2025, investment associated with AI infrastructure accounted for essentially all of the observed growth in U.S. GDP”. To zdanie sprawia, że jest to pytanie makroekonomiczne, a nie sektorowe.
Warto zatrzymać się przy porównaniu do światłowodów, bo jest ono najbliższe w czasie i najmniej pochlebne. Ponad 500 mld USD w dużej mierze finansowanych długiem nakładów telekomunikacyjnych między 1996 a 2001 rokiem wyprodukowało światłowody, z których mniej więcej 97,5% pozostawało nieużywanych do 2002 roku, bankructwo WorldCom na 41 mld USD i Global Crossing na 12,4 mld USD. Sam światłowód nie został zmarnowany — do dziś przenosi ruch. Po prostu został kupiony przez innych właścicieli, po tym jak pierwotni inwestorzy zostali wymazani. Warto też zauważyć, że światłowód ma okres życia 15–40 lat. Serwery mają pięć lub sześć.
09 · Zapis
Każda liczba w tym artykule, oceniona
Ta tabela to najbardziej użyteczna rzecz w tym artykule. To, do czego sprowadza się jego metoda: ta sama dyscyplina zastosowana do liczb wspierających zarówno tezę byka, jak i tezę niedźwiedzia. Zastosowaliśmy ją do statystyk adopcji w Adopcji AI w przedsiębiorstwach, gdzie cztery szeroko cytowane liczby okazały się liczyć cztery różne rzeczy.
| Typ dowodu | Co może wesprzeć | Liczby w tym artykule |
|---|---|---|
| Dokumenty SEC | Audytowany fakt dotyczący podmiotu zgłaszającego. Najmocniejszy dowód dostępny w tej debacie, i jest go dużo mniej, niż sugeruje objętość komentarzy. | Wszystkie przychody, dochód operacyjny, nakłady inwestycyjne, amortyzacja i backlog segmentu SpaceX; dezagregacja przychodów; okresy użytkowania; failed sale-leaseback z Valor; zobowiązania compute na 25,5 mld USD; nakłady inwestycyjne, operacyjne przepływy pieniężne i zmiany polityki amortyzacyjnej hiperskalerów; struktura Hyperion Meta; gwarancja wartości rezydualnej Nvidii. |
| Banki centralne i instytucje wielostronne | Ocena stabilności finansowej na poziomie populacji, dokonana przez instytucje bez interesu komercyjnego. | Fed FSR ws. premii za ryzyko akcji; modelowany przez BoE 45% spadek akcji i wpływ 2,2pp na PKB Wielkiej Brytanii; IMF GFSR ws. koncentracji nakładów hiperskalerów i systemowych efektów rozlania; BIS ws. ukrytego zadłużenia i spreadów CDS; BIS WP1367 ws. nadinwestycji i mapy kołowego finansowania 46 mld USD/879 mld USD. |
| Naukowe | Metoda opublikowana i możliwa do sprawdzenia. Nie pomiar teraźniejszości. | Porównanie nakładów inwestycyjnych do PKB Van Nieuwerburgha; historyczne liczby rozbudów infrastrukturalnych. |
| Oficjalne strony cennikowe | To, co dostawca faktycznie pobiera. Źródło pierwotne, łatwe do sprawdzenia. | Anthropic Opus po 5 USD/25 USD za milion tokenów wobec 15 USD/75 USD wcześniej; ceny cennikowe Gemini i OpenAI; dopłaty za długi kontekst. |
| Ceny rynkowe | To, co ktoś faktycznie zapłacił. Wąski zakres, ale nikt tego nie samodeklarował. | CDS CoreWeave na poziomie ~855bp; premia Destiny Tech100 do NAV; przedziały cen odsprzedaży używanych GPU. |
| Oświadczenia firm | Własne stanowisko firmy. Nie niezależne. | Nvidia ws. długowieczności zainstalowanej bazy; kontrakty CoreWeave na A100 do 2029 roku i przedłużenia H100 przy ~95%; podział Microsoftu, dwie trzecie nakładów krótkożyciowych. |
| Przecieki prasowe | Kierunek i skala, nie precyzja. Nie do zaudytowania. | Run-rate OpenAI 40 mld USD i kwartalne spalanie gotówki 3,7 mld USD; run-rate Anthropic 65 mld USD i wycena 965 mld USD; miesięczne spalanie gotówki xAI 1 mld USD (czerwiec 2025); strata OpenAI za FY2025. |
| Szacunki analityków | Model. Użyteczny, gdy metoda jest podana; w większości nie jest. | Skrzyżowanie inferencji i treningu wg Gartnera; prognoza Goldmana o jednej trzeciej finansowania długiem; wszystkie liczby marży brutto na inferencji (Baker 60–70%, ICONIQ ~52%, Bessemer 50–60%); krzywe cen wynajmu GPU. |
| Prognozy | Nic, dopóki nie minie ich data testu. Wymienione, by nie pomylić ich z obserwacjami. | Wymagane przez Zitrona 2–3 bln USD przychodu do 2030 roku i prognoza wyczerpania gotówki w 2027 roku; prognoza MFW 3,4 bln USD nakładów do 2029 roku; każda liczba prognozy nakładów inwestycyjnych. |
| Nie udało się zweryfikować | Nic. Odnotowane, byś rozpoznał je gdzie indziej. | „~$500m ARR” xAI; runda Mistral opisywana jako zamknięta; dokładny dołek stawek wynajmu H100; „$14bn rocznej straty segmentu AI”; liczby leasingowe Moody's 970 mld USD/660 mld USD, osiągalne tylko przez cytowanie wtórne. |
10 · Perspektywa
Co obserwować, wrzesień 2026 – marzec 2027
Pierwsze ustalenie w tej sekcji jest negatywne, i to ono jest tu najbardziej użyteczne. W tym oknie czasowym nie przypada żadne zdarzenie wymuszające. Nie udało nam się zlokalizować żadnej istotnej zapadalności długu dla Oracle ani CoreWeave przed 2031 rokiem. Obowiązki wysokiego ryzyka unijnego AI Act zostały przesunięte na 2 grudnia 2027 roku, usuwając jedyny klif regulacyjny. Własne zobowiązanie take-or-pay SpaceX na 21,5 mld USD przypada w 2027 roku, nie teraz.
Nic nie wymusza rozliczenia w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Ten okres zostanie rozstrzygnięty przez dobrowolne ujawnienia i warunki finansowania — co oznacza, że uczciwą odpowiedzią z perspektywą na przyszłość jest to, że sytuacja prawdopodobnie nie rozstrzygnie się przed wiosną, a oto dokładnie to, co powiedziałoby Ci, że rozstrzyga się w tę lub inną stronę.
| Data | Wydarzenie | Teza niedźwiedzia wzmacnia się, jeśli… | Teza byka wzmacnia się, jeśli… |
|---|---|---|---|
| ~Nov 2026 | SpaceX Q3 2026 10-Q — jedyny audytowany segment AI | Wzrost przychodów AI Solutions zwalnia, podczas gdy intensywność nakładów utrzymuje się blisko 9×; dług powiązany z Valor znów rośnie | Intensywność nakładów spada istotnie poniżej 8×, w miarę jak przychody się kumulują |
| 9–14 Sep 2026 | Oracle Q1 FY2027 | Wzrost RPO zwalnia albo prognoza nakładów zostaje obcięta | Backlog ponownie przyspiesza, a finansowanie realizuje się na uzgodnionych warunkach |
| ~13 Oct 2026 | IMF Global Financial Stability Report | Koncentracja kredytu związanego z AI eskaluje do rangi nagłówkowego ryzyka systemowego | Ocena traktuje rozbudowę jako kontrolowaną |
| 27–29 Oct 2026 | Microsoft, Alphabet, Meta, Amazon Q3 | Nakłady inwestycyjne znów podniesione bez towarzyszącej prognozy przychodów; wskaźniki nakłady/przepływy pieniężne się pogarszają | Przychody z chmury i AI przyspieszają na tyle, by zamknąć lukę finansowania |
| ~16 Nov 2026 | CoreWeave Q3 | Konwersja backlogu na przychód zwalnia albo spready CDS dalej się rozszerzają | Konwersja utrzymuje się, a spready kredytowe się zwężają |
| 25 Nov 2026 | Nvidia Q3 FY2027 | Przychody lub marża centrów danych rozczarowują przy przejściu na Rubin | Prognoza ponownie przyspiesza |
| ~25 Nov 2026 | ECB Financial Stability Review | Europejscy nadzorcy sygnalizują dźwignię związaną z AI w kredycie pozabankowym | Łagodna ocena europejskich ekspozycji |
| 15 Dec 2026 | Uruchomienie podstacji AEP w Indianie (moce Amazon/Anthropic) | Poślizg potwierdza, że wiążącym ograniczeniem jest energia, nie kapitał | Mniej więcej 1,1GW dostarczone zgodnie z harmonogramem |
| Early Feb 2027 | Sezon Form 10-K za FY2026 — noty amortyzacyjne | Okresy użytkowania znów skrócone, tak jak zrobił to Amazon w 2025 roku, podnosząc amortyzację w całej grupie | Okresy utrzymane, z ujawnieniem podziału na nakłady krótko- i długożyciowe |
| ~Mar 2027 | CoreWeave Form 10-K za FY2026 | Pogarsza się pokrycie obsługi długu albo margines kowenantów | Wskaźniki dźwigni stabilne wobec rosnącego backlogu |
Co zmieniłoby nasze zdanie. W stronę tezy niedźwiedzia: hiperskaler istotnie skracający okresy użytkowania serwerów w lutowych dokumentach, nieudane lub przecenione finansowanie u dużej neochmury, albo zwalniający wzrost przychodów AI w jedynym audytowanym segmencie przy utrzymującej się intensywności kapitałowej. W stronę tezy byka: nakłady inwestycyjne w relacji do operacyjnych przepływów pieniężnych spadające z powrotem poniżej 1,0 w całej grupie bez cięcia wydatków, ujawnione marże na inferencji na poziomach zakładanych przez analityków, albo spadek wskaźnika nakłady/przychód segmentu AI SpaceX poniżej mniej więcej 5×. Ocenimy tę sekcję względem faktycznych wydarzeń przy kolejnej aktualizacji.
11 · Część praktyczna
Jak czytać to jako nabywca
Jeśli prowadzisz średniej wielkości europejską firmę, nic z powyższego nie jest bezpośrednio przekładalne na decyzję inwestycyjną i nie powinno być tak traktowane. To, co faktycznie zmienia, to sposób, w jaki kontraktujesz.
Zakładaj, że ceny dostawców są niestabilne w obu kierunkach. Ceny cennikowe za porównywalne możliwości spadły na froncie branży o mniej więcej dwie trzecie. Jednocześnie zaostrzyły się darmowe warstwy, pojawiły się dopłaty za długi kontekst na poziomie około dwukrotności ceny cennikowej, a warstwy priorytetowe wymagają dziś zobowiązań przepustowości z góry. Negocjuj ochronę ceny i możliwość wyjścia, nie stawkę.
Nie podpisuj wieloletniego compute typu take-or-pay. Dokumenty SpaceX pokazują, jak wygląda takie zobowiązanie, gdy zmieniają się założenia dotyczące popytu: 21,5 mld USD płatne w jednym roku „regardless of usage”. Jesteś mniejszym kontrahentem z mniejszą siłą negocjacyjną. Dopasuj długość zobowiązania do przedziału ufności własnej prognozy popytu, co zwykle oznacza jeden rok, nie pięć.
Budżetuj według kosztu na wynik, nie ceny za token. To najczęstszy błąd budżetowy, jaki obserwujemy. Workloady agentowe i rozumujące zużywają szacunkowo 5–30 razy więcej tokenów niż porównywalna interakcja czatowa. Cięcie ceny o 67% wobec dziesięciokrotnego wzrostu wolumenu to wzrost kosztu. Zinstrumentuj zużycie tokenów na wykonane zadanie, zanim cokolwiek zaczniesz skalować. Kryzys pomiaru AI pokazuje krok po kroku, jak faktycznie wygląda taka instrumentacja i dlaczego większość krążących liczb kosztowych jej nie przetrwa.
Wiedz, kto finansuje Twojego dostawcę. Mapa kołowego finansowania jest już udokumentowana przez BIS: 46 mld USD kapitału własnego i 879 mld USD zobowiązań zakupowych łączących dostawców z ich własnymi klientami. Jeśli przychód Twojego dostawcy zależy od inwestycji producenta chipów, a przychód tego producenta zależy od zamówień Twojego dostawcy, masz do czynienia z ryzykiem koncentracji, które nie pojawia się w materiałach marketingowych żadnej z tych firm.
Utrzymuj wariant awaryjny na modelach open-weight, niezależnie od tego, czy z niego korzystasz. Hostowane modele open-weight są dla wielu workloadów mniej więcej pięcio- do dziesięciokrotnie tańsze. Wartość nie leży przede wszystkim w oszczędności; leży w tym, że wiarygodna ścieżka migracji to jedyna prawdziwa dźwignia negocjacyjna, jaką masz przy rozmowie o odnowieniu umowy. Kompromisy między budową, zakupem i open source są omówione w naszym playbooku platform agentowych.
Świadomie wykorzystaj okno regulacyjne. Obowiązki wysokiego ryzyka unijnego AI Act obowiązują dziś od 2 grudnia 2027 roku. To nie jest zwolnienie z tej pracy; to czas, by zrobić ją porządnie, zamiast w pośpiechu. Klasyfikacja i dokumentacja zajmują dłużej, niż zespoły się spodziewają; nasz przewodnik zgodności szczegółowo omawia pracę klasyfikacyjną.
I ogólna konkluzja. Nabywcy, którym dobrze pójdzie w ciągu najbliższych osiemnastu miesięcy, to nie ci, którzy poprawnie odgadną cykl kapitałowy. To ci, którzy tak ustrukturyzowali swoje zobowiązania, że ta prognoza niewiele zmienia w żadną stronę.
Gdzie pasuje Consulting Huber. Pracujemy z europejskimi firmami z sektora mid-market dokładnie nad tym: oddzielaniem tego, co dostawcy AI mogą udowodnić, od tego, co jedynie twierdzą, strukturyzowaniem kontraktów, które przetrwają zmianę warunków rynkowych, oraz budowaniem dyscypliny pomiarowej, która mówi, czy wdrożenie zarabia na swój koszt.
Zastosowane do Twojej własnej sytuacji, to jest Delivery & AI-Readiness Diagnostic — dwutygodniowy przegląd za stałą opłatą tego, gdzie faktycznie stoją Twoje wydatki na AI: co jest zakontraktowane, co jest zobowiązane, i co to zwraca. Jeśli w ciągu najbliższych dwóch kwartałów angażujesz istotny budżet, rozmowa przed podpisaniem jest tańsza niż renegocjacja po fakcie.
Jeśli chcesz zgłębić konkretną część tego tematu:
12 · Zapis
Konsultowane źródła
Data migawki 31 August 2026. Tam, gdzie liczba jest przeciekiem, szacunkiem, prognozą lub niezweryfikowana, jest tak oznaczona powyżej, zamiast być przedstawiana jako pomiar. Liczby możliwe do prześledzenia jedynie do witryn agregatorów treści zostały w całości wykluczone z tego artykułu; kilka krążących liczb należy do tej kategorii i jest wymienione na końcu.
Dokumenty SEC
[1] Space Exploration Technologies Corp, Form 424B4, filed 12 June 2026 (CIK 0001181412). IPO priced at 135,00 USD per share, Nasdaq: SPCX. Źródło dla: raportowania w trzech segmentach; przychodów, dochodu operacyjnego, nakładów inwestycyjnych i amortyzacji segmentu za FY2023–25; dezagregacji przychodów wg ASC 606 rozdzielającej Advertising od AI Solutions & Infrastructure; tabeli okresów użytkowania rzeczowych aktywów trwałych (serwery i sprzęt sieciowy 5–6 lat, satelity 3–5, maszyny 3–10, infrastruktura centrów danych 20–25, miejsca startowe 7–20, budynki 30); fuzji xAI jako reorganizacji pod wspólną kontrolą z „no new goodwill or other intangible assets”; nieodwołalnych zobowiązań compute na 25 451 mln USD, z czego 21 476 mln USD przypada na 2027 rok; failed sale-leaseback z Valor Equity Partners; transakcji z Teslą i trustem Muska jako podmiotami powiązanymi; czynnika ryzyka dot. energii i wody; backlogu 28 377 mln USD i skumulowanego deficytu 41 311 mln USD na 31 marca 2026 roku.
[2] Space Exploration Technologies Corp, Form 10-Q for the period ended 30 June 2026, filed 4 August 2026. Źródło dla: liczb segmentowych za Q2 i H1 2026; przychodu AI Solutions & Infrastructure na poziomie 2 194 mln USD w Q2 2026 wobec 311 mln USD w Q2 2025; nakładów inwestycyjnych AI za H1 2026 na poziomie 23 551 mln USD; backlogu 47 461 mln USD; całkowitego długu 38 433 mln USD; długu związanego z Valor na 2 039 mln USD krótkoterminowo i 11 290 mln USD długoterminowo; skumulowanego deficytu 41 852 mln USD.
[3] Alphabet, Q2 2026 earnings release, 22 July 2026 — nakłady inwestycyjne 44,9 mld USD, operacyjne przepływy pieniężne 39,07 mld USD, wolne przepływy pieniężne −5,9 mld USD, prognoza FY2026 195–205 mld USD.
[4] Meta Platforms, Q2 2026 results, Form 8-K exhibit 99.1, 29 July 2026 — nakłady inwestycyjne łącznie z kapitałem leasingów finansowych 31,08 mld USD, operacyjne przepływy pieniężne 31,86 mld USD, wolne przepływy pieniężne 784 mln USD, prognoza FY2026 130–145 mld USD.
[5] Amazon, Q2 2026 earnings release, 30 July 2026 — nakłady inwestycyjne 53,1 mld USD; operacyjne przepływy pieniężne za dwanaście miesięcy kroczących 148,5 mld USD wobec nakładów inwestycyjnych 147,3 mld USD na Q1 2026; prognoza FY2026 podniesiona do około 220 mld USD.
[6] Oracle, Q4 and FY2026 results, 10 June 2026 — nakłady inwestycyjne FY2026 55,7 mld USD, operacyjne przepływy pieniężne 32,0 mld USD, wolne przepływy pieniężne −23,7 mld USD; prognoza netto wypływu gotówki na FY2027 na poziomie około 70 mld USD.
[7] Microsoft, FY2026 Q4 results and earnings call, 29 July 2026 — nakłady inwestycyjne łącznie z leasingami finansowymi 41,0 mld USD, operacyjne przepływy pieniężne 55,4 mld USD; mniej więcej dwie trzecie nakładów inwestycyjnych skierowane do aktywów krótkożyciowych; wydłużenie okresu użytkowania budynków centrów danych i biurowych z 15 do 25 lat ze skutkiem od FY2027 oraz przeklasyfikowanie leasingów finansowych na operacyjne, które przesunęło prognozę na rok kalendarzowy 2026 z około 190 mld USD do około 175 mld USD.
[8] Alphabet, Form 10-K for FY2023 — okres użytkowania serwerów wydłużony z czterech do sześciu lat, a sprzętu sieciowego z pięciu do sześciu, ze skutkiem od stycznia 2023 roku, zmniejszając amortyzację FY2023 o 3,4 mld USD.
[9] Amazon, Form 10-Q, period ended 30 June 2025 — okres użytkowania podzbioru serwerów skrócony z sześciu do pięciu lat ze skutkiem od 1 stycznia 2025 roku „due to the increased pace of technology development, particularly in the area of artificial intelligence and machine learning”, zwiększając amortyzację o 1,4 mld USD i zmniejszając zysk netto o 1,0 mld USD.
[10] Meta Platforms, Hyperion joint venture with Blue Owl Capital, 21 October 2025 — mniej więcej 27 mld USD długu, fundusze zarządzane przez Blue Owl 80%, Meta 20%.
[11] CoreWeave, Q1 2026 results, Form 8-K exhibit — zakontraktowany backlog 99,4 mld USD na 31 marca 2026 roku; zobowiązanie take-or-pay Nvidii obowiązujące do kwietnia 2032 roku.
Banki centralne i instytucje wielostronne
[12] Bank for International Settlements, Quarterly Review, March 2026 — emisja obligacji hiperskalerów brutto powyżej 100 mld USD w 2025 roku, w większości powyżej pięcioletnich terminów zapadalności; prognozowany wzrost podaży netto o 30–50% na początku 2026 roku; „shadow borrowing”, zdefiniowane jako „obligations that are economically akin to debt but largely reside outside corporate balance sheets”; oraz spready CDS, które „rose... especially for hyperscalers with lower credit ratings” (Box A).
[13] P. Rungcharoenkitkul, "The AI Investment Race", BIS Working Paper No. 1367, July 2026 — nadinwestycje modelowane „around 1.5 times the efficient level, rising to around three times where demand is less elastic”; porównanie trajektorii boomu AI z amerykańską manią kanałową lat 30. XIX wieku, brytyjską manią kolejową lat 40. XIX wieku, latami 20. XX wieku i boomem dot-com (Figure 1a); oraz mapa kołowego finansowania kwantyfikująca 46 mld USD bezpośredniego kapitału własnego obok 879 mld USD wieloletnich zobowiązań zakupowych, zestawiona na podstawie dokumentów SEC i ogłoszeń firm.
[14] Federal Reserve, Financial Stability Report, May 2026 — premia za ryzyko akcji „remained near a 20-year low” (Figure 1.5, Asset Valuations). Wcześniej widzieliśmy szeroko krążącą liczbę przypisującą technologii związanej z AI 45% kapitalizacji rynkowej S&P 500 i przypisywaną temu raportowi; nie pojawia się ona w nim, i jej nie cytujemy.
[15] Bank of England, Financial Stability Report and FPC record, July 2026, p.25 — modelowana „sharp equity market correction (a 45% fall in the US equity market over six quarters)”, przenosząca się „into lower UK output (a 2.2 percentage point fall in GDP)”, przy czym „equity market effects accounting for about 36% of the response and credit spreads about 50%”.
[16] International Monetary Fund, Global Financial Stability Report, Chapter 1, April 2026, pp.23–24 — hiperskalerzy „expected to account for 70 percent of a projected $3.4 trillion in AI-related capital expenditure by 2029”; ustalenia kołowego finansowania opisane jako pogłębiające „concerns of systemic spillovers”.
Naukowe
[17] S. Van Nieuwerburgh, "Financing the AI Buildout", Columbia Business School, draft of 20 March 2026 — wdrożenie kapitału jako udział w PKB w historycznych rozbudowach (koleje żelazne 1865–90 2,4%, autostrady międzystanowe 1956–73 1,6%, elektryfikacja 1905–25 1,1%, telekomunikacja i światłowody 1996–2003 0,8%, centra danych AI 2025–32 prognoza ~2,8%); ekspozycja leasingowa poza bilansem; implikowany koszt 8,2 bln USD dla rozbudowy o mocy 200GW.
Ceny dostawców (źródło pierwotne)
[18] Anthropic, model pricing, accessed 31 August 2026 — Opus po 5 USD za milion tokenów wejściowych i 25 USD za milion tokenów wyjściowych, wobec 15 USD i 75 USD dla wcześniejszego odpowiednika tej warstwy; Sonnet 2 USD/10 USD; Haiku 1 USD/5 USD.
Raportowane wyniki finansowe (przecieki i oświadczenia firm, niezaudytowane)
[19] Bloomberg, "OpenAI's Revenue Run Rate Tops $40 Billion Ahead of IPO", 13 August 2026 — ujawnione na podstawie memo wewnętrznego.
[20] Bloomberg, "OpenAI Valued at $852 Billion After Completing $122 Billion Round", 31 March 2026; oraz "OpenAI Buys Back $7 Billion of Employee Shares in Tender Offer", 10 August 2026 — tender wyceniony przy tej samej wycenie 852 mld USD.
[21] The Information, "OpenAI burned $3.7 billion in the first quarter of 2026" — na podstawie dokumentów dla akcjonariuszy. Strata netto OpenAI wg GAAP za FY2025 na poziomie mniej więcej 38,5–39 mld USD została zweryfikowana przez Financial Times (16 June 2026) na podstawie dokumentów pozyskanych przez Eda Zitrona; zawiera jednorazowe niegotówkowe obciążenie w wysokości około 41,5 mld USD wynikające z konwersji non-profit na PBC, przy czym bazowa strata gotówkowa raportowana jest na poziomie mniej więcej 8 mld USD.
[22] Bloomberg, "Anthropic's Annualized Revenue Tops $65 Billion Before IPO", 17 August 2026, na podstawie aktualizacji dla inwestorów; oraz Anthropic, Series G announcement, 12 February 2026 — 30 mld USD pozyskane przy wycenie post-money 380 mld USD.
[23] CNBC, "OpenAI shakes up partnership with Microsoft, capping revenue share payments", 27 April 2026 — udział w przychodach ograniczony do 38 mld USD do 2030 roku, zakończona wyłączność Azure, Microsoft posiadający mniej więcej 27%.
[24] CNBC, "Nvidia backing $105 billion in financing for OpenAI data center in Ohio", 17 August 2026 — gwarancja wartości rezydualnej wspierająca zobowiązania leasingowe, ujawniona w dokumencie SEC, nie inwestycja kapitałowa; inwestycja gotówkowa Nvidii w OpenAI to 1,5 mld USD. Zob. też Bloomberg, "Nvidia Pauses Plan to Invest $100 Billion in OpenAI", 31 January 2026.
[25] CNBC, "Musk's xAI, SpaceX combo is the biggest merger of all time", 3 February 2026 — transakcja wyłącznie akcyjna, łączna wycena około 1,25 bln USD.
Sama debata
[26] E. Zitron, "The Subprime AI Crisis" (September 2024), "The Subprime Data Center Crisis" and "The AI Demand Bubble" (4 August 2026), Where's Your Ed At; oraz podcast Better Offline.
[27] K. Piper, "AI's biggest critic has lost the plot", The Argument, 28 April 2026 — merytoryczna riposta co do postępu w możliwościach modeli i co do spekulacji przedstawianej jako dowód.
[28] B. Thompson, "The Benefits of Bubbles" (November 2025) and "Agents Over Bubbles" (March 2026), Stratechery — zwrot cytowany w sekcji 06.
[29] CNBC, Michael Burry on hyperscaler depreciation, 11 November 2025 — twierdzenie o 176 mld USD. Zbite przez Christophera Tsaia, Tsai Capital. Własna odpowiedź Nvidii znajduje się na CNBC, 25 November 2025.
[30] Tom's Hardware, CoreWeave A100 capacity contracted into 2029 — komentarz kierownictwa na rekordzie. Osobna liczba mniej więcej 95% ceny przy przedłużeniu dotyczy kontraktów H100, nie A100; tych dwóch nie należy mylić.
Precedens historyczny
[31] International Banker, the WorldCom bankruptcy (41 mld USD of debt, July 2002); The Register, Global Crossing (January 2002). Okres życia światłowodu na poziomie 15–40 lat, wobec pięciu do sześciu dla serwerów, to oś, na której obraca się ta analogia. Liczby dotyczące nakładów telekomunikacyjnych w latach 1996–2001 i wykorzystania po krachu krążą szeroko w źródłach wtórnych; porównanie udziału w PKB cytujemy do [17], a nie do nich, a często cytowaną liczbę „97.5% dark” traktujemy jako dziennikarstwo, nie pomiar.
Twierdzenia, których nie mogliśmy zweryfikować, i dlatego nie cytujemy jako faktu
Przychody xAI. Liczba mniej więcej 500 mln USD w ujęciu rocznym jest szeroko powtarzana. Nie udało nam się jej zlokalizować w żadnym medium tier-1 ani dokumencie; pojawia się wyłącznie na witrynach agregatorów. Liczba 1 mld USD miesięcznego spalania gotówki pochodzi od Bloomberga, ale datowana jest na 17 June 2025 i na dzień tej migawki ma już czternaście miesięcy. Audytowany przychód AI Solutions & Infrastructure z [1] i [2] to jedyna wiarygodna liczba w tym obszarze, i dotyczy innych granic podmiotu.
Runda finansowania Mistral. Raportowana przez Bloomberga 12 June 2026 jako w trakcie negocjacji przy około €20bn. Nie znaleźliśmy żadnego potwierdzenia tier-1, że została zamknięta, i nie powinna być opisywana jako zakończona.
„$14bn rocznej straty” segmentu AI SpaceX. Krążąca we wtórnej analizie dokumentów. Nie odpowiada żadnej ujawnionej pozycji; strata operacyjna segmentu AI za FY2025 wynosi 6 355 mln USD.
Dokładne punkty cenowe wynajmu GPU. Stawki godzinowe H100 nie są zgłaszane żadnemu regulatorowi. Publikowane trackery zgadzają się co do kierunku i różnią się co do poziomu; dołek z 2025 roku podawany jest różnie, między 1,70 USD a 2,85 USD. Podajemy przedział i etykietujemy go jako szacunek.
Liczby zobowiązań leasingowych Moody's. Bazowa nota badawcza Moody's jest za paywallem i nie udało nam się jej bezpośrednio pozyskać; liczby użyte powyżej (969 mld USD łącznych niezdyskontowanych przyszłych zobowiązań leasingowych, 662 mld USD jeszcze nierozpoczętych, pięciu hiperskalerów, koniec 2025 roku) pochodzą z cytowania wtórnego jej lutowej (2026) noty. Późniejsza nota Moody's z 24 July 2026, obejmująca sześć firm, podaje istotnie większe liczby; tych dwóch nie należy mylić, i cytujemy tylko pierwszą.
Marże brutto na inferencji. Żadne laboratorium z czołówki ich nie ujawnia. Każda krążąca liczba — 60–70%, ~52%, 50–60% — to zewnętrzny szacunek zbudowany na wskaźnikach wydatków do przychodów, i różnią się one o ponad dwadzieścia punktów.
Jak cytować ten artykuł
Huber, B. (2026). Ekonomia AI w świetle dokumentów. Consulting Huber. https://consulting-huber.com/pl/llm-economics.html — snapshot date 31 August 2026.
